
Bergere - Goomy 50 - 4ply - Imprim Azur
Effortless Jacquard!! This fine yarn is printed to give a Jacquard effect when knitted in straightforward stocking stitch. It stands up well to everyday wear-and-tear and repeated machine washing. In short, it's quite simply the dream yarn, whatever you want to knit!
| Brand Name | Bergere |
|---|---|
| Yarn Name | Goomy 50 |
| Shade | Imprim Azur |
| SKU |
|
| Yarn Weight | 4PLY |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 215 metres |
| Needle Size | 2.5mm |
| Fibre | 25% polyamide, 75% wool |
| Tension | 32 stitches and 41 rows for a 10x10cm tension square |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Effortless Jacquard!! This fine yarn is printed to give a Jacquard effect when knitted in straightforward stocking stitch. It stands up well to everyday wear-and-tear and repeated machine washing. In short, it's quite simply the dream yarn, whatever you want to knit!
| Brand Name | Bergere |
|---|---|
| Yarn Name | Goomy 50 |
| Shade | Imprim Azur |
| SKU |
|
| Yarn Weight | 4PLY |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 215 metres |
| Needle Size | 2.5mm |
| Fibre | 25% polyamide, 75% wool |
| Tension | 32 stitches and 41 rows for a 10x10cm tension square |











