

Bergere | Magic | Aran | Fonte
A chunky, even, round yarn containing 50 % combed wool. You really can't go wrong with Magic+, because it's an easy-care yarn that knits up evenly whatever stitch you choose.
| Brand Name | Bergere De France |
|---|---|
| Yarn Name | Magic |
| Shade | Fonte |
| SKU |
M1515 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 80 Metres |
| Needle Size | 9mm |
| Fibre | 50% acrylic, 50% combed wool |
| Tension | 16 stitches x 22 rows to 10cm square |
Original: $6.04
-65%$6.04
$2.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A chunky, even, round yarn containing 50 % combed wool. You really can't go wrong with Magic+, because it's an easy-care yarn that knits up evenly whatever stitch you choose.
| Brand Name | Bergere De France |
|---|---|
| Yarn Name | Magic |
| Shade | Fonte |
| SKU |
M1515 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 80 Metres |
| Needle Size | 9mm |
| Fibre | 50% acrylic, 50% combed wool |
| Tension | 16 stitches x 22 rows to 10cm square |











