
Bergere | Sport | Aran | Baleine
Experience the smooth and effortless knitting experience with Bergere | Sport | Aran | Vaisseau. The stitches are neatly woven and provide ample relief. Perfect for jacquards, this yarn won't mat or itch, and dries quickly. It's easy to care for and versatile for everyone. With a wide range of colors and suitable for all family members, this yarn is a must-have for any knitting project. Plus, it's machine washable and available in 32 stunning colors, making it perfect for sweaters and jackets alike!
| Brand Name | Bergere De France |
|---|---|
| Yarn Name | Sport |
| Shade | Baleine |
| SKU |
M1619 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 80 Metres |
| Needle Size | 4.5mm |
| Fibre | 51% worsted wool, 49% acrylic |
| Tension | 16 stitches x 22 rows to 10cm square |
Original: $4.15
-65%$4.15
$1.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the smooth and effortless knitting experience with Bergere | Sport | Aran | Vaisseau. The stitches are neatly woven and provide ample relief. Perfect for jacquards, this yarn won't mat or itch, and dries quickly. It's easy to care for and versatile for everyone. With a wide range of colors and suitable for all family members, this yarn is a must-have for any knitting project. Plus, it's machine washable and available in 32 stunning colors, making it perfect for sweaters and jackets alike!
| Brand Name | Bergere De France |
|---|---|
| Yarn Name | Sport |
| Shade | Baleine |
| SKU |
M1619 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 80 Metres |
| Needle Size | 4.5mm |
| Fibre | 51% worsted wool, 49% acrylic |
| Tension | 16 stitches x 22 rows to 10cm square |











