
Scheepjes Stone Washed - Sport DK - 815 - Green Agate
Scheepjes Stone Washed; the cotton yarn with a tough name and a soft, woolly feel! One of our most popular yarns, adored by both customers and bloggers alike, Scheepjes Stone Washed is available in a wide range of fresh colours to suit every taste and design. Made from a 80% cotton and 20% acrylic blend, this durable yarn is suited to a wide range of knitting and crochet projects.
This yarn is a sport double knitting weight and is available in 36 stunning colours.
| Brand Name | Scheepjes |
|---|---|
| Yarn Name | Stone Washed |
| Shade | Green Agate |
| SKU |
815 |
| Yarn Weight | DK / Sport |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 130 metres |
| Needle Size | 3mm - 3.5mm |
| Fibre | 78% Cotton, 22% Acrylic |
| Tension | 24 stitches and 32 rows for a 10x10cm tension square |
Original: $4.69
-65%$4.69
$1.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Scheepjes Stone Washed; the cotton yarn with a tough name and a soft, woolly feel! One of our most popular yarns, adored by both customers and bloggers alike, Scheepjes Stone Washed is available in a wide range of fresh colours to suit every taste and design. Made from a 80% cotton and 20% acrylic blend, this durable yarn is suited to a wide range of knitting and crochet projects.
This yarn is a sport double knitting weight and is available in 36 stunning colours.
| Brand Name | Scheepjes |
|---|---|
| Yarn Name | Stone Washed |
| Shade | Green Agate |
| SKU |
815 |
| Yarn Weight | DK / Sport |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 130 metres |
| Needle Size | 3mm - 3.5mm |
| Fibre | 78% Cotton, 22% Acrylic |
| Tension | 24 stitches and 32 rows for a 10x10cm tension square |












