
Stylecraft | Baby Sparkle | DK | Lemon Sparkle 6107
Baby Sparkle is a wonderful addition to Stylecraft’s baby yarn collection. The gentle, vintage palette is based on Special DK shades, has a rainbow lurex binder to give a subtle sparkle when knitted or crocheted.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Baby Sparkle |
| Shade | Lemon Sparkle |
| SKU |
6107 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 222 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 22 stitches x 28 rows to 10cm square |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Baby Sparkle is a wonderful addition to Stylecraft’s baby yarn collection. The gentle, vintage palette is based on Special DK shades, has a rainbow lurex binder to give a subtle sparkle when knitted or crocheted.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Baby Sparkle |
| Shade | Lemon Sparkle |
| SKU |
6107 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 222 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 22 stitches x 28 rows to 10cm square |












