

Stylecraft | Chromatic | DK | Frosted Flora 7301
Experience the magic of hazy colour transitions as you knit, with Chromatic, our new vibrant DK yarn in a blend of Acrylic and Wool.
With eight beguiling colour change shades to choose from, ranging from Opulent Opal to Midnight Mirage; each colour variation brings its own charm and allure to your projects.
Soft to the touch with subtle variegated colour transitions, Chromatic is a delight for the senses and is sure to add an extra element of interest to your winter knitting or crochet projects
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Chromatic |
| Shade | Frosted Flora |
| SKU |
7301 |
| Yarn Weight | Double knitting |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 310 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 80% Premium Acrylic, 20% Wool |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the magic of hazy colour transitions as you knit, with Chromatic, our new vibrant DK yarn in a blend of Acrylic and Wool.
With eight beguiling colour change shades to choose from, ranging from Opulent Opal to Midnight Mirage; each colour variation brings its own charm and allure to your projects.
Soft to the touch with subtle variegated colour transitions, Chromatic is a delight for the senses and is sure to add an extra element of interest to your winter knitting or crochet projects
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Chromatic |
| Shade | Frosted Flora |
| SKU |
7301 |
| Yarn Weight | Double knitting |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 310 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 80% Premium Acrylic, 20% Wool |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |












