
Stylecraft | Chunky | That Colour Vibe | Calm 5307
What’s your colour vibe? You’ll be spoilt for choice with a selection of vivid shades to suit your mood. Whether you’re calm, bold, happy or cool there is a colour choice for everyone. The blend of acrylic and merino, makes this a beautifully soft and cosy yarn and its chunky weight is perfect for those quick knit projects.
Create lovely colour transitions as you knit. Super soft and machine washable too!
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | That Colour Vibe |
| Shade | Calm |
| SKU |
5307 |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 80 metres |
| Needle Size | 6mm |
| Fibre |
85% Premium Acrylic, 15% Merino Wool |
| Tension | 14 stitches x 20 rows to 10cm square |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What’s your colour vibe? You’ll be spoilt for choice with a selection of vivid shades to suit your mood. Whether you’re calm, bold, happy or cool there is a colour choice for everyone. The blend of acrylic and merino, makes this a beautifully soft and cosy yarn and its chunky weight is perfect for those quick knit projects.
Create lovely colour transitions as you knit. Super soft and machine washable too!
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | That Colour Vibe |
| Shade | Calm |
| SKU |
5307 |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 80 metres |
| Needle Size | 6mm |
| Fibre |
85% Premium Acrylic, 15% Merino Wool |
| Tension | 14 stitches x 20 rows to 10cm square |











