
Stylecraft | Easy Fair Isle Effect | Aran | Bute 5334
Impressions takes it’s inspiration from the Impressionist painters, their colour palettes and artistic style. The yarn has a smooth, silky character and each shade is a subtle mixture of stripes and daubs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Easy Fair Isle Effect |
| Shade | Bute |
| SKU |
5334 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 240 metres |
| Needle Size | 5mm |
| Fibre |
100% Premium Acrylic |
| Tension | 18 stitches x 24 rows to 10cm square |
Original: $6.56
-65%$6.56
$2.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Impressions takes it’s inspiration from the Impressionist painters, their colour palettes and artistic style. The yarn has a smooth, silky character and each shade is a subtle mixture of stripes and daubs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Easy Fair Isle Effect |
| Shade | Bute |
| SKU |
5334 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 240 metres |
| Needle Size | 5mm |
| Fibre |
100% Premium Acrylic |
| Tension | 18 stitches x 24 rows to 10cm square |











