
Stylecraft | Grace | Aran | Hibiscus 2151
An aran weight yarn that’s as light as a feather? Introducing Grace, a light, elegant yarn in a selection of jewel tone colours.
The dreamy blend of acrylic, wool & mohair creates a beautifully soft fluffiness to the yarn that is not only luxuriously warm and soft, but is also machine washable.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Grace |
| Shade | Hibiscus |
| SKU |
2151 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 295 metres |
| Needle Size | 4mm - 6mm |
| Fibre |
85% Premium Acrylic, 5% Wool, 10% Mohair |
| Tension | 21-16 stitches x 30-22 rows to 10cm square |
Original: $6.70
-65%$6.70
$2.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An aran weight yarn that’s as light as a feather? Introducing Grace, a light, elegant yarn in a selection of jewel tone colours.
The dreamy blend of acrylic, wool & mohair creates a beautifully soft fluffiness to the yarn that is not only luxuriously warm and soft, but is also machine washable.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Grace |
| Shade | Hibiscus |
| SKU |
2151 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 295 metres |
| Needle Size | 4mm - 6mm |
| Fibre |
85% Premium Acrylic, 5% Wool, 10% Mohair |
| Tension | 21-16 stitches x 30-22 rows to 10cm square |











