
Stylecraft - Highland Heathers Aran - Thrift
The colours in Highland Heathers are created by heavily blending several colours together which gives them their richly tweeded effect. This yarn can be used in combination with Stylecraft's other Aran weight yarns.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Highland Heathers |
| Shade | Thrift |
| SKU |
3744 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 190 metres |
| Needle Size | 5mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 18 stitches x 24 rows to 10cm square |
Original: $4.01
-65%$4.01
$1.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The colours in Highland Heathers are created by heavily blending several colours together which gives them their richly tweeded effect. This yarn can be used in combination with Stylecraft's other Aran weight yarns.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Highland Heathers |
| Shade | Thrift |
| SKU |
3744 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 190 metres |
| Needle Size | 5mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 18 stitches x 24 rows to 10cm square |











