
Stylecraft | Impressions | Aran | End Of Summer 5407
Impressions takes it’s inspiration from the Impressionist painters, their colour palettes and artistic style. The yarn has a smooth, silky character and each shade is a subtle mixture of stripes and daubs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Impressions |
| Shade | End Of Summer |
| SKU |
5407 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 220 metres |
| Needle Size | 4.5mm |
| Fibre |
100% Premium Acrylic |
| Tension | 18 stitches x 24 rows to 10cm square |
Original: $5.62
-65%$5.62
$1.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Impressions takes it’s inspiration from the Impressionist painters, their colour palettes and artistic style. The yarn has a smooth, silky character and each shade is a subtle mixture of stripes and daubs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Impressions |
| Shade | End Of Summer |
| SKU |
5407 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 220 metres |
| Needle Size | 4.5mm |
| Fibre |
100% Premium Acrylic |
| Tension | 18 stitches x 24 rows to 10cm square |











