
Stylecraft | ReCreate DK | Blush
ReCreate is a blended yarn that is made entirely from recycled fibres. The yarn lends itself to beautiful stitch definition with strong cabling, lace detail and texture stitches all featured in the designs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | ReCreate |
| Shade | Blush |
| SKU |
3458 |
| Yarn Weight | Double Knitting |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 350 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre |
40% Wool, 30% Acrylic, 30% Polyester (all recycled) |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |
Original: $6.16
-65%$6.16
$2.16Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ReCreate is a blended yarn that is made entirely from recycled fibres. The yarn lends itself to beautiful stitch definition with strong cabling, lace detail and texture stitches all featured in the designs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | ReCreate |
| Shade | Blush |
| SKU |
3458 |
| Yarn Weight | Double Knitting |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 350 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre |
40% Wool, 30% Acrylic, 30% Polyester (all recycled) |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |












