
Stylecraft | ReLove | Aran | Cream 2573
Joining our esteemed collection of recycled yarns, we are thrilled to present ReLove – a 100% recycled aran weight yarn made with a blend of acrylic and wool. Crafted with care, ReLove is not only soft to the touch but also machine washable, ensuring convenience and practicality for your finished project.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | ReLove |
| Shade | Cream |
| SKU |
2573 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 240 metres |
| Needle Size | 5mm |
| Fibre | 80% Recycled Acrylic, 20% Recycled Wool |
| Tension | 24 stitches x 18 rows to 10cm square |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Joining our esteemed collection of recycled yarns, we are thrilled to present ReLove – a 100% recycled aran weight yarn made with a blend of acrylic and wool. Crafted with care, ReLove is not only soft to the touch but also machine washable, ensuring convenience and practicality for your finished project.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | ReLove |
| Shade | Cream |
| SKU |
2573 |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 240 metres |
| Needle Size | 5mm |
| Fibre | 80% Recycled Acrylic, 20% Recycled Wool |
| Tension | 24 stitches x 18 rows to 10cm square |











