
Stylecraft - Special 4PLY - Lipstick 1246
Stylecraft are the market leaders in big value economy yarn with their Special range. Now with a new improved quality, cleaner look and even softer handle the appeal is extended further still. The Special range includes 4-ply, DK, Aran and Chunky in a fabulous range of colours to meet every knitter and crocheters needs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Special 4PLY |
| Shade | Lipstick |
| SKU |
1246 |
| Yarn Weight | 4PLY |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 422 metres |
| Needle Size | 3.25mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 28 stitches x 36 rows to 10cm square |
Original: $3.88
-65%$3.88
$1.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylecraft are the market leaders in big value economy yarn with their Special range. Now with a new improved quality, cleaner look and even softer handle the appeal is extended further still. The Special range includes 4-ply, DK, Aran and Chunky in a fabulous range of colours to meet every knitter and crocheters needs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Special 4PLY |
| Shade | Lipstick |
| SKU |
1246 |
| Yarn Weight | 4PLY |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 422 metres |
| Needle Size | 3.25mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 28 stitches x 36 rows to 10cm square |











