
Stylecraft - Special DK - Fondant 1241
Stylecraft are the market leaders in big value economy yarn with their Special range. Now with a new improved quality, cleaner look and even softer handle the appeal is extended further still. The Special range includes 4-ply, DK, Aran and Chunky in a fabulous range of colours to meet every knitter and crocheters needs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Extra Special DK |
| Shade | Fondant |
| SKU |
1241 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 295 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |
Original: $3.02
-65%$3.02
$1.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylecraft are the market leaders in big value economy yarn with their Special range. Now with a new improved quality, cleaner look and even softer handle the appeal is extended further still. The Special range includes 4-ply, DK, Aran and Chunky in a fabulous range of colours to meet every knitter and crocheters needs.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Extra Special DK |
| Shade | Fondant |
| SKU |
1241 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 295 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |












