
Stylecraft - Special for Babies DK - Pink 1230
Special for Babies is perfect for knitting those irresistible baby garments and accessories. Pick up a ball and feel the difference. Special for Babies DK has a softer handle and cleaner appearance. It comes in a range of classic baby colours.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Special for Babies DK |
| Shade | Pink |
| SKU |
1230 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 275 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |
Original: $3.34
-65%$3.34
$1.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Special for Babies is perfect for knitting those irresistible baby garments and accessories. Pick up a ball and feel the difference. Special for Babies DK has a softer handle and cleaner appearance. It comes in a range of classic baby colours.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Special for Babies DK |
| Shade | Pink |
| SKU |
1230 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 275 metres |
| Needle Size | 4mm |
| Fibre | 100% Acrylic |
| Tension | 22 stitches x 30 rows to 10cm square |












