
Stylecraft | Special XL Super Chunky Tweed | Mushroom 1832
Stylecraft's Special yarns are class leaders, arguably the best 100% premium acrylic yarn on the market with a huge number of colours to choose from. This yarn has a super soft handle, is naturally anti pilling and tough enough to handle being thrown in the washing machine. The Special range includes 4-ply, DK, Aran, Chunky, XL and Baby qualities in a fabulous range of colours to meet every knitter (and crocheters) needs. Special XL is an ideal yarn for beginner knitters or those who want results fast!
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Special XL Super Chunky Tweed |
| Shade | Mushroom |
| SKU |
1832 |
| Yarn Weight | Super Chunky |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 68 metres |
| Needle Size | 10mm |
| Fibre |
97% Premium Acrylic, 3% viscose |
| Tension | 9 stitches x 12 rows to 10cm square |
Original: $4.28
-65%$4.28
$1.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylecraft's Special yarns are class leaders, arguably the best 100% premium acrylic yarn on the market with a huge number of colours to choose from. This yarn has a super soft handle, is naturally anti pilling and tough enough to handle being thrown in the washing machine. The Special range includes 4-ply, DK, Aran, Chunky, XL and Baby qualities in a fabulous range of colours to meet every knitter (and crocheters) needs. Special XL is an ideal yarn for beginner knitters or those who want results fast!
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Special XL Super Chunky Tweed |
| Shade | Mushroom |
| SKU |
1832 |
| Yarn Weight | Super Chunky |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 68 metres |
| Needle Size | 10mm |
| Fibre |
97% Premium Acrylic, 3% viscose |
| Tension | 9 stitches x 12 rows to 10cm square |











