


West Yorkshire Spinners | ColourLab Sock DK | Jazz 1198
Bring fabulous colour to your sock drawer with ColourLab Sock. Our classic British wool DK spun with 25% nylon for added strength and durability – making for warm and wearable socks. Pick your musical mood with impactful colours that will be sure to make you sing and dance!
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | ColourLab Sock DK |
| Shade | Jazz |
| SKU |
1198 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 150g |
| Length | 337 metres |
| Needle Size | 4 mm |
| Fibre | 75% British Wool, 25% Nylon |
| Tension | 28 Rows and 22 Stitches for a 10x10cm tension square |
Original: $14.70
-65%$14.70
$5.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring fabulous colour to your sock drawer with ColourLab Sock. Our classic British wool DK spun with 25% nylon for added strength and durability – making for warm and wearable socks. Pick your musical mood with impactful colours that will be sure to make you sing and dance!
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | ColourLab Sock DK |
| Shade | Jazz |
| SKU |
1198 |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 150g |
| Length | 337 metres |
| Needle Size | 4 mm |
| Fibre | 75% British Wool, 25% Nylon |
| Tension | 28 Rows and 22 Stitches for a 10x10cm tension square |












