


West Yorkshire Spinners | Signature 4ply | Green Woodpecker 1170
Let our Signature 4ply Country Birds range take you on a journey of enchanting self-striping shades inspired by Britain's beloved birds, like goldfinch, kingfisher, and owl. Combining 75% wool, which includes Bluefaced Leicester, plus durable nylon, this yarn can be used to create socks that last. To satisfy nature-lovers, pair the vibrant colourways with solid hues from Signature 4ply to craft scarves and shawls perfect for country strolls among the birds.
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | Signature 4ply |
| Shade | Green Woodpecker |
| SKU |
1170 |
| Yarn Weight | 4ply |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 400 metres |
| Needle Size | 3.25 mm |
| Fibre | 35% Bluefaced Leicester Wool, 40% Wool, 25% Nylon |
| Tension | 36 Rows and 28 Stitches for a 10x10cm tension square |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Let our Signature 4ply Country Birds range take you on a journey of enchanting self-striping shades inspired by Britain's beloved birds, like goldfinch, kingfisher, and owl. Combining 75% wool, which includes Bluefaced Leicester, plus durable nylon, this yarn can be used to create socks that last. To satisfy nature-lovers, pair the vibrant colourways with solid hues from Signature 4ply to craft scarves and shawls perfect for country strolls among the birds.
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | Signature 4ply |
| Shade | Green Woodpecker |
| SKU |
1170 |
| Yarn Weight | 4ply |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 400 metres |
| Needle Size | 3.25 mm |
| Fibre | 35% Bluefaced Leicester Wool, 40% Wool, 25% Nylon |
| Tension | 36 Rows and 28 Stitches for a 10x10cm tension square |











