

West Yorkshire Spinners | Signature 4ply | Spruce
This is a well rounded yarn that contains 35% luxurious Bluefaced Leicester making this one of the most sumptuous 4 Ply products on the market. This yarn comes in a wide range vibrant colour groups: Sweet Shop, Spice Rack, Country Birds along with some limited edition shades and is ideal for sock making!
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | Signature 4ply |
| Shade | Spruce |
| SKU |
1006 |
| Yarn Weight | 4ply |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 400 metres |
| Needle Size | 3.25 mm |
| Fibre | 35% Bluefaced Leicester Wool, 40% Wool, 25% Nylon |
| Tension | 36 Rows and 28 Stitches for a 10x10cm tension square |
Original: $12.02
-65%$12.02
$4.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is a well rounded yarn that contains 35% luxurious Bluefaced Leicester making this one of the most sumptuous 4 Ply products on the market. This yarn comes in a wide range vibrant colour groups: Sweet Shop, Spice Rack, Country Birds along with some limited edition shades and is ideal for sock making!
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | Signature 4ply |
| Shade | Spruce |
| SKU |
1006 |
| Yarn Weight | 4ply |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 400 metres |
| Needle Size | 3.25 mm |
| Fibre | 35% Bluefaced Leicester Wool, 40% Wool, 25% Nylon |
| Tension | 36 Rows and 28 Stitches for a 10x10cm tension square |











