

West Yorkshire Spinners | Signature 4ply | Winwick Mum | Seascape
We are delighted to present the Signature 4ply Winwick Mum Collection, a welcome addition to this multi award-winning range. Winwick Mum (aka Christine Perry) has been a long time supporter of WYS and our Signature 4 Ply range. We are thrilled to have collaborated with her on this beautiful range of eye-catching shades.
This is a well rounded yarn that contains 35% luxurious Bluefaced Leicester making this one of the most sumptuous 4 Ply products on the market. This yarn comes in a wide range vibrant colour groups: Sweet Shop, Spice Rack, Country Birds along with some limited edition shades and is ideal for sock making!
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | Signature 4ply |
| Shade | Seascape |
| SKU |
873 |
| Yarn Weight | 4ply |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 400 metres |
| Needle Size | 3.25 mm |
| Fibre | 35% Bluefaced Leicester Wool, 40% Wool, 25% Nylon |
| Tension | 36 Rows and 28 Stitches for a 10x10cm tension square |
Original: $12.02
-65%$12.02
$4.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We are delighted to present the Signature 4ply Winwick Mum Collection, a welcome addition to this multi award-winning range. Winwick Mum (aka Christine Perry) has been a long time supporter of WYS and our Signature 4 Ply range. We are thrilled to have collaborated with her on this beautiful range of eye-catching shades.
This is a well rounded yarn that contains 35% luxurious Bluefaced Leicester making this one of the most sumptuous 4 Ply products on the market. This yarn comes in a wide range vibrant colour groups: Sweet Shop, Spice Rack, Country Birds along with some limited edition shades and is ideal for sock making!
| Brand Name | West Yorkshire Spinners |
|---|---|
| Yarn Name | Signature 4ply |
| Shade | Seascape |
| SKU |
873 |
| Yarn Weight | 4ply |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 400 metres |
| Needle Size | 3.25 mm |
| Fibre | 35% Bluefaced Leicester Wool, 40% Wool, 25% Nylon |
| Tension | 36 Rows and 28 Stitches for a 10x10cm tension square |











